Shikuesja: Nuk ia bëj hallall as në çastin e vdekjes… (VIDEO)

Trishtuese: Ne nje emision telefiziv fetar me hoxhen e nderuar nga Mirtovica, Ekrem Avdiun, paraqitet nje shikuese me nje gjendje trishtuese, duke treguar se cka perjeton ne familje dhe thote per personin qe ankohet nga ai se nuk do tia fal gabimin as ne çastin e vdekjes..

Per ta ndegjuar pergjigjen e hoxhe Ekrem Avdiut, shikoni videon me poshte, Allahu ju nderofte

Festimi i Natës së Shtrigave [ halloween ] – Dr.Shefqet Krasniqi..

Keshille teper e forte nga Hoxha i nderuar Dr. Shefqet Krasniqi. Ne si staf kemi pë qëllim që juve të ju ofrojmë sa më shumë rreth islamit por gjithsesi se kemi Harxhime kështu që ju lutemi që pasi ta dëgjoni përgjigjen të klikoni mbi reklamën që shfaqet poshtë këti teskti sepse ashtu ne do ti mbulojmë harxhimet tona Për të dëgjuar përgjigjen e kësaj pyetje mund të dëgjoni videon duke klikuar linkun me poshte

Ku i kemi bijat tona, në shkollë apo? (emocionale)..

Es-Selamu Alejkum Ju paraqesim videon e radhës nga hoxha i nderuar Muharem Ismaili ku në videon e më poshtme hoxha i nderuar Muharem Ismaili flet për temën: “Ku i kemi bijat tona, në shkollë apo? (emocionale)”
, ku e lusim Allahun (Subhanehu we te’ala) që ta mëshiron dhe shpërblen me Xhenet për ta shikuar klikoni më poshtë:

Nëse vdes borgjliu çfarë duhet të bëj personi i cili i kërkon paratë?

Vazhdojmë me publikimin e pyetjeve dhe përgjigjeve me qëllim mësimin e fesë tonë, pyetja e radhës e cila i është parashtruar hoxhës së nderuar Bedri Lika thotë: Nëse vdes borgjliu çfarë duhet të bëj personi i cili i kërkon paratë?
Dëgjoje
Kliko dhe Dëgjoje
, për ta dëgjuar përgjigjen klikoni më poshtë:

Lëmosha dhe zekati shtojnë pasurinë kurse kamata e pakëson atë!!

Nuk ndodh që me fol ajeti Kuranor për kamatën e që menjëher pas saj ose para të mos e cek lëmoshën ose zekatin.
Që të na bëj me dije se fitimi real dhe i vërtetë është në dhënien e lëmoshës dhe zekatit e jo tek kamata dhe marrja e saj, ashtu siç mendojnë ata që punojnë me kamat dhe e marrin atë.
Allahu, xhele ue ala, e qartëson një gjë të tillë;
وَمَا آتَيْتُمْ مِنْ رِبًا لِيَرْبُوَ فِي أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا يَرْبُو عِنْدَ اللَّهِ ۖ وَمَا آتَيْتُمْ مِنْ زَكَاةٍ تُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ
” Dhe çka të jepni nga pasuria për të shtuar e rritur (me kamatë), në pasurinë e njerëzve, ajo nuk do të shtohet te Allahu, e çka të jepni nga sadakaja (bamirësia) me qëllim që t’i afroheni Allahut, të tillët janë ata që u shumfishohet (shpërblimi).”
(Rrum: 39).

A është e vërtetë se qëndron guri në ajër mbi tokë pa e mbajtur askush në Jerusalem?

Është e vërtetë se shumë njerëz mendojnë se ekziston një gur në Kuds (Jerusalem), gjegjësisht në Xhaminë e Aksasë, i cili rri në ajër, i varur pa e mbajtur asgjë. Ky gur emërtohet Guri i Berakut dhe mbi të qëndron kubeja e Xhamisë. E sakta është se ky gur nuk qëndron në hapësirë, por është i ngjitur në një anë me kodrën dhe guri i dalë është pjesë e asaj kodre. Gjendja e këtij guri nuk ka gjë të jashtëzakonshme, por është një gur si çdo gur tjetër.
shiko me shume ne linkun me poshte

Sido që të jetë, thëniet se ky guri qëndron në hapësirë dhe se melaiket e mbajnë ashtu janë lajme shumë të vjetra që njerëzit i kanë përcjellë para shumë kohe, por shumë dijetarë islamë e kanë sqaruar se këto thënie nuk janë të sakta. Ndër ata dijetarë të cilët e kanë përgënjeshtruar këtë pretendim është komentatori i njohur hanefi, Imam El Alusi, në librin e tij: “Ruhul Meani”, gjatë tefsirit të sures “El Isra”. Gjithashtu edhe Ibën Kajimi në librin: “Nakdul Menkul”. Allahu e di më së miri!

Mësojeni suren që ju ndihmon të mos e ndjeni varfërinë..

Mësojeni suren që ju ndihmon të mos e ndjeni varfërinë
Kush e lexon suren Vakia pas akshamit, nuk do ta ndjejë varfërinë sepse Allahu i Madhërishëm do ta shpërblej me nafakë të bollshme.
Transmeton ibn Abbasi se Ebu Bekri r.a ka thënë: “O i Dërguari i Allahut je thinjur!” i Dërguari i Allahut tha: “Më kanë thinjë sureja Hud, Vakia, Murselat, Amme dhe idheshemsi kuviret. (Tirmidhiu dhe Hakimi)
Shiko videon ne linkin me poshte..

Nuk ju zë gjumi, ja disa këshilla…

Nuk ju ze gjumi? Nese vuani nga pagjumesia me siguri po ndiqni disa nga rregullat tradicionale per ta meposhtur kete semundje: Mos pini kafe, sidomos gjate pasdites, mos beni aktivitete sportive gjate nates, mbani dhomen e gjumit te ajrosur dhe ne temperature normale dhe sigurohuni qe krevati, jasteku dhe carcafet te jene te rehatshem.

Keto jane keshilla shume te mira, por ka edhe disa gjera me pak te njohura qe mund te provoni per te pasur me shume ore gjumi.

1. Vendosni alarmin para kohes per gjume
Keshillen e jep mjeku ekspert, Michael Breus autor i librit “Beauty Sleep: Look Younger, Lose Weight, and Feel Great Through Better Sleep”. Ai u rekomandon pacienteve te tij qe te vendosin alarmin nje ore perpara se te shkojne ne shtrat gje qe u kujton atyre se ka filluar procesi i veprimeve qe bejne zakonisht njerezit perpara se te flene gjume, si larja e gojes apo pergatitjet e fundit per te nesermen.

2. Mos u perpiqni te cliroheni nga mendimet e dites
Nje nga shkaqet kryesore te pagjumesise eshte ankthi dhe depresioni. Shume persona perpara se te flene mendojne per ankthet dhe ngjarjet qe u kane ndodhur gjate dites dhe nuk arrijne te flene. Mos u perpiqni te largoni keto mendime nga mendja. Nese ja arrini vazhdoni, por nese jo, atehere mos u sforconi me tej pasi s’do te bente gje tjeter vecse do te shtronte stresin dhe pagjumesine.

3. Numeroni shifra dhe jo dele (beni dhiker me mire)
Nje tjeter menyre per te te zene gjumi eshte te numerosh mbrapsht nga 300 deri ne 3. Vetem nese jeni nje as matematike, ne te kunderten s’do te arrini te perqendroheni ne asgje tjeter pervecse numerimit. Kjo do te sillte edhe largimin e mendjes nga mendimet stresuese te dites.
Ndersa ne ju rekomandojme qe ne vend te ketyre dy keshillave nga shkencetari te thoni 100 here e me shume: ” La ilahe ilallahu vahdehu la sherike ieh, lehul mulku ve lehul hamdu ve huve ala kuli shejin kadir” (Askush tjetër dhe asgjë tjetër nuk meriton të adhurohet përveç Allahut, të Vetëm e të Pashoq. Ai është Zotëruesi i gjithçkaje (në qiej e në Tokë); vetëm Atij i përket falënderimi, Ai është i Plotëfuqishëm mbi gjithçka).

4. Zgjohuni nga gjumi gjysme ore perpara
Nese vuani nga nje pagjumesi kronike, perpiquni te zgjoheni gjysme ore perpara orarit qe coheni zakonisht. Kjo funksionon pasi mesoni trupin tuaj me zgjimin me shpejt ne mengjes dhe si rrjedhoje ndiheni me i fresket gjate dites.

5. Mundohuni te konsultoheni me nje psikolog
Nje psikolog i specializuar per pagjumesine do t’ju ndihmonte qe te mundnit me shpejt pagjumesine.

6. Mos u shqetesoni nese nuk arrini te fleni menjehere
Nuk duhet te mburreni nese ju ze gjumi menjehere sa vini koken ne jastek. Nese kjo ndodh shpesh, eshte shenje se po flini i kapur nga stresi. Koha ideale qe nje person ta zere gjumi eshte 15-25 minuta pasi shtrihet.

7. Shkoni ne shtrat kur te ndiheni i lodhur
Nese keni probleme te vashdueshme me gjumin, mos u shqetesoni se eshte mesnate dhe se duhet te zgjoheni ne oret e para te mengjesit. Sforcimi i te ndenjurit ne shtrat do te sillte vetem rrotullime dhe perpjekje te kota. Ne vend qe te shtriheni, me mire shkoni dhe beni dicka qetesuese dhe kthehuni ne shtrat kur te ndiheni i lodhur./PK/.

Tragjedi: Nga një aksident trafiku në Austri, humbin jetën tre anëtarët e familjes së Ymer Ymerit (FOTO)

Gruaja, djali dhe e reja, të ish drejtorit të shkollës së Raincës Ymer Ymeri, kanë humbur jetën tragjikisht nga një aksident trafiku në Austri.

Jo zyrtarisht, Lugina-Lajm ka mësuar se, automjeti i aksidentuar po udhëntonte nga Gjermania për në vendlindje, Raincë, ku gjatë udhëtimit nëpër Austri, rreth orës 15:00h, vetura ka rrëshqitur dhe ka dal nga rrugë, ku më pas kanë mbetë të vdekur Midushe Ymeri, Fatos Ymeri dhe Zijavere Ymeri.

Në automjet, ndodhej edhe Ymer Ymeri, ish drejtor i shkollës fillore në Raincë, mirëpo ai ka marrë vetëm lëndime të rënda trupore, dhe është jasht rrezikut për jetë.

Vlenë të theksohet se prindërit Ymer dhe Midushe Ymeri, po ktheheshin bashkë me djalin dhe nusen nga vizita që i kishin bërë të birit tashmë të ndjer Fatosit, në Gjermani

/Lugina-Lajm/

Video që përloti botën – Jetim me babë e nënë..

Video që përloti botën – Jetim me babë e nënë
Ne si staf kemi pë qëllim që juve të ju ofrojmë sa më shumë rreth islamit por gjithsesi se kemi Harxhime kështu që ju lutemi që pasi ta dëgjoni përgjigjen të klikoni mbi reklamën që shfaqet poshtë këti teskti sepse ashtu ne do ti mbulojmë harxhimet tona Për të dëgjuar përgjigjen e kësaj pyetje mund të dëgjoni videon duke shtypur linkun me poshte: